Kalbėjimo potemės 2017 ir pasirengimas joms daugeliui moksleivių sukelia nemažai streso. Daugiausia vien dėl nepasitikėjimo savimi. Juk daugeliui anksčiau niekad neteko kalbėti prieš kažką vienut vienam ir dėstyti monologą. Į galvą pradeda lysti netinkamos mintys: o kas bus jei užsikirsiu? Kas jei pamiršiu, ką norėjau pasakyti? Kas, jei apims stresas ir visai neatsiminsiu apie ką šnekėti turėčiau? O gal man visai kitą potemę reikėjo rinktis? Ai visos potemės 2017 sunkios ir greičiausiai nepasiseks.
Bet kuris moksleivis prisipažins, kad bent viena šių minčių užklupo jį kokį kartą ar du. Tačiau reikia tiesiog mokėti jas numalšinti. Tą lengviausia padaryti gerai pasiruošus.
Kas labiausiai prideda pasitikėjimo savimi? Tai žinojimas, ką darai ir kaip reikia tą padaryti. Taigi, kalbėjimo potemės dažnai būna ir sudėtingos, ir nelengvos, tačiau joms vis tiek pasiruošti reikia. Ir tą padarykite kuo geriau. Čia nekalbėsime apie tai, kaip tą padaryti, tačiau žinokite, kad kuo geresnis bus jūsų pasiruošimas, tuo lengviau eisis galutinis kalbėjimas ir jo įskaita.
Kai kurie žmonės rekomenduojama įtikinti save, kad jūs puikiai pasiruošėte ir kad jums kalbėjimas puikiai pavyks. Vieni juokiasi iš tokių kalbų, o kiti tą naudoja kone kasdien ir džiaugiasi rezultatais. Iš tiesų, tai dauguma atvejų veikia. Jei net ir nebūsite puikiai pasiruošęs ir visos potemės jums atrodys be galo sunkios, vis tiek galite save įtikinti, kad tai mokate. Iš to gims pasitikėjimas savimi, kuris labai padės laikant įskaitą.
Kas dar gali pridėti pasitikėjimo savimi, kuomet kalbėjimo potemės atrodo tikrai sunkios? Be gero pasiruošimo ir savęs įtikinimo, galima panaudoti ir kitas gudrybes. Viena jų – pasipuoškite. Apsirenkite tvarkingai, gal net kiek prabangiai. Visa tai suteikia pasitikėjimo savo jėgomis ir ne tik kalbėjimo metu, bet ir apskritai. Jei jausitės puikiai, būsite pasitempęs, iškart įgausite pasitikėjimo ir galėsite kone kalną nuversti. Na bet to padaryti nereikės – pakaks tik garsiai pasakyti savo potemę.
Rečiau naudojamas būdas įgauti pasitikėjimo yra galios pozos. Nesunku pastebėti, kaip jaučiatės, kai sėdite susigūžęs ir kai stovite iškėlęs rankas kaip supermenas. Šios vadinamosios galios pozos taip pat padeda įgauti pasitikėjimo ir, jei tik yra galimybė, pasinaudokite jomis ir jūsų kalbėjimo potemė ir įskaita galbūt taip nebaugins. Patartina papildomai pasiskaityti apie kalboje naudojamus autorius, jų biografiją, kūrinius. Visada galite sulaukti apie juos klausimų, kurie taip pat lemia jūsų galutinį pažymį. Atsakius į visus mokytojų užduotus klausimus, jūsų pažymis tikrai pakils, o juk to mes ir siekiame ar ne? Taigi, būtina žinoti tai, ką parašėte. Jeigu rašėte ne pats, tai kalbėjimo pabaigoje vis tiek bus nurodyti šaltiniai, būtinai juos visus peržiūrėkite ir supraskite kas ir kaip.