Apie dviejų Naujamiesčių istoriją

Vis populiarėjantis NT projektas Naujamiesčio alėja verčia vis daugiau žmonių pastebėti Naujamiestį kaip nuostabų rajoną, tinkantį gyvenimui. Iš tiesų, prestižinėse vietose butai Vilniuje brangūs, tačiau Naujamiestyje kainos dar nepasiekė savo piko, taigi, jauniems ir protingiems žmonėms būstas ten vis dar įperkamas. Dabar mes matome Naujamiestį teigiamai. Seniau niekas nenorėjo ten gyventi. O kas buvo dar seniau, ne prieš 10 ir ne prieš 15 metų? Kokia šio rajono tikroji istorija?

Senoji Naujamiesčio istorija

NTTaigi, pasirodo, kad žinios apie Naujamiestį mus gali siekti jau nuo 16 – ojo amžiaus antrosios pusės. Manoma, kad čia buvo Vytauto laikų Upytės pilis, kurią supo karaimai. 16 amžiaus ten buvo Valavičių šeimos valdos. Prasidėjus reformacijai, čia evangelikai reformatai ėmė keisti vietos kultūrą. Buvo įkurta ir pirmoji pradinė mokykla, kurioje būdavo mokomi berniukai. Apskritai, savo griežta mokymosi disciplina, labai rimtu požiūriu į mokslą, tai buvo pirmoji tokia mokykla visoje Lietuvoje, arba bent jau viena pirmųjų tokia. Jonušiui Radvilai čia 17 – ame amžiuje priklausė ir Naujamiesčio dvaras.

Naujamiestis kaip gyvenvietė

Data, kada Naujamiestis įgijo gyvenvietės statusą, laikoma 1958 metų gegužės 15 diena. Taigi, tai jau sovietmečio laikų realijos, iki tol Naujamiestis buvo panašesnis tiesiog į kaimą prie miesto. Gal dėl to ir pavadintas jis Naujamiesčiu, nes čia ėmė formuotis nauja industrija. Sovietmečiu čia virė kolūkio veikla, nes veikė puiki pieninė, kiti industriniai, pramonės pastatai, fabrikai. Tą mena ir dabartinė Naujamiesčio išvaizda, daug kas sako, kad ši vieta žmonėms primena Berlyną – vien dėl to industrinio rajono įspūdžio. Tačiau čia mes kalbame apie Naujamiestį, mažą miestelį šalia Panevėžio. Ir tai yra dažna klaida, kurią padaro žmonės, galvodami apie dabartinį Naujamiestį, esantį Vilniuje. Pastarasis turi visai kitą istoriją.

Tikroji Naujamiesčio istorija

Šio Naujamiesčio, esančio Vilniuje, istoriją reikėtų sieti su 1860 m. per čia nutiestą geležinkelį, važiavusį iš SantPeterburgo į Varšuvą. Taigi, Rusijos imperijos metu čia atsirado tarsi naujas miestas, kuris formavosi būtent prie to geležinkelio. Kartu čia ėmė gimti ir industrija. Per ateinančius 15 metų atsirado tokios gatvės kaip Mindaugo, Kauno, Panerių, Švitrigailos, Vytenio, Ševčenkos ir Aguonų. Būtent 19 amžiaus gale čia vienas po kito ėmė kilti ir gyvenamieji namai. Tos statybos suintensyvėjusios yra ir dabar, kai vėl grįžo Naujamiesčio mada, ir čia išties daug statoma puikių gyvenamųjų butų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *