Tikriausiai jau esate girdėję, kiek naudos jūsų namams gali suteikti saulės elektrinė. Tai naudinga ne tik aplinkai, bet ir jūsų piniginei – ilgalaikėje perspektyvoje saulės energija yra kur kas pigesnė nei generuojama atominėse elektrinėse. Tačiau ar kada susimąstėte, kaip gi veikia tos saulės elektrinės? Kokiu principu saulės spinduliai paverčiami į energiją? Ir ar saulės energija gali būti efektingai konvertuojama į elektrą Lietuvoje, kur tiek daug dienų per metus saulę užstoja debesys? Atsakysime į visus šiuos klausimus!
Saulės energijos išgavimas ir konvertavimas į elektros energiją susideda iš skirtingų žingsnių. Pats pirmasis – saulės spinduliai pasiekia žemę, o tuomet aktyvuojasi saulės elektrinė. Tikriausiai jau žinote, jog kiekviena saulės elektrinė susideda iš daugelio panelių. Tuo tarpu kiekviena panelė susideda iš metalinio rėmo, stiklinio korpuso, silikoninių celių bei viso laidyno. Siekiant išgauti didžiausią efektyvumą, šios panelės dažniausiai išdėliojamos viena šalia kitos į eiles ir montuojamos ant namų stogų, kur niekas neužstoja saulės spindulių. Saulės spinduliai yra surenkami šviesiuoju paros metu. Ir visai nesvarbu, jei dangus ūkanotas ir plika akimi jūs negalite matyti saulės spindulių savo kieme – saulės panelės vis tiek gauna pakankamai spindulių, jog galėtų generuoti elektros energija. Akivaizdu, jog saulėtą dieną energijos pagaminama daugiau. Tad kas gi nutinka, kai saulės spinduliai pasiekia panelę? Kiekvienoje panelėje yra du silikono sluoksniai – vienas pozityvus, kitas negatyvus, todėl tarpusavyje jie suformuoja elektrinį lauką. Kai saulė patenka į šį lauką, ji suteikia energijos elektronams, kurie atsiskiria nuo protonų ir pradeda judėti elektriniame lauke. Būtent šis judėjimas ir sukuria elektros energiją.
Priešingai nei atominėse jėgainėse ar hidroelektrinėse, saulės elektrinės sukuriama energija yra pastovios srovės. Jūsų namams reikia kintamos elektros srovės, todėl iš saulės panelių atkeliaujančią elektros energiją dar reikia konvertuoti. Konvertavimas nėra sudėtingas procesas, jį atlieka inverteris. Egzistuoja įvairūs sprendimai, todėl inverteriai gali būti montuojami prie kiekvienos panelės atskirai, arba vienas inverteris konvertuoti visą ateinančią elektros energiją.
Viskas, konvertuota kintamos srovės elektros energija patenka į jūsų namus pro standartinį elektros įvadą ir jūs galite džiaugtis nemokama elektros energija. Tiesa, jūsų namai vis dar bus prijungti prie elektros tinklų, kad nutikus gedimui ar kitiems nesklandumams neliktumėte be elektros energijos. Taip pat, perteklinę saulės panelių sugeneruotą energiją jūs galite parduoti tiems patiems elektros tinklams.